Lista aktualności Lista aktualności

Zrozum las – poznaj gospodarza

W dniu 12.10.2023 r. na terenie Nadleśnictwa Myślenice odbyła się druga edycja projektu „Zrozum las – poznaj gospodarza”. W projekcie udział wzięli przedstawiciele samorządów, placówek oświatowych i organizacji pozarządowych.

Spotkanie rozpoczęło się od wspólnego wykonania budek lęgowych dla ptaków, co sprzyjało integracji uczestników wydarzenia. Uczestnicy projektu dowiedzieli się od leśników, jaka jest droga od nasiona, które spadło na glebę, do dużego drzewa, jakie zabiegi hodowlane są wykonywane w tym czasie i na czym one polegają.   

W terenie leśnicy z Nadleśnictwa Myślenice zaprezentowali i omówili m.in. zabiegi z zakresu ochrony lasu, polegające na zabezpieczeniu uprawy leśnej przed zgryzaniem sadzonek przez zwierzynę w okresie zimowym. Leśnicy podzielili się z uczestnikami spotkania wiedzą o znaczeniu drewna w życiu człowieka oraz o kryteriach wyznaczania drzew do wyrębu.

Większość z zadań leśników, jakie na co dzień są realizowane w gospodarce leśnej, uczestnicy projektu mogli wykonać praktycznie. Wykonywaniu tych czynności towarzyszyło wiele emocji i pytań, na które odpowiadali gospodarze wydarzenia. Po dniu pełnym wrażeń na uczestników projektu czekał pyszny posiłek.