Lista aktualności Lista aktualności

Usuwanie skutków ,,okiści” w lasach Nadleśnictwa Myślenice

Na terenie lasów zarządzanych przez Nadleśnictwo Myślenice trwają w wielu drzewostanach prace związane z usuwaniem szkód wyrządzonych przez intensywne opady mokrego śniegu powodującego zjawisko tzw. okiści

Pod wpływem „okiści”, obciążającej korony drzew ciężarem mokrego śniegu osiągającym nierzadko setki kilogramów, doszło do złamania lub znacznego uszkodzenia wielu tysięcy drzew – tak zwanych „śniegołomów”. Na „śniegołomy” szczególnie narażone są gatunki iglaste utrzymujące aparat asymilacyjny w okresie zimowym, w przeciwieństwie do gatunków liściastych i modrzewi, które okres zimowego spoczynku przechodzą w stanie bezlistnym.


Spośród gatunków iglastych szczególnie ucierpiały sosny, których korony charakteryzują się obecnością grubych konarów i gałęzi kumulujących śnieg. Mniej wrażliwe na „okiść” są jodły i świerki, które jako gatunki charakterystyczne dla lasów górskich dostosowały przez wieki budowę swoich koron do unikania szkód przez „okiść” powodowanych – ich gałęzie są cienkie, najczęściej skierowane lekko ku ziemi. Powoduje to, że gałęzie te uginają się pod ciężarem gromadzącego się na nim śniegu, który w efekcie zsuwa się i spada, nie wyrządzając w drzewostanach jodłowych i świerkowych większych szkód. Jedne z największych szkód „śniegołomów” opady mokrego śniegu wyrządziły na terenie Lasu Tynieckiego, zwłaszcza w jego południowej części przyległej do ul. Wielogórskiej w Krakowie.


Po oszacowaniu przez leśników z Nadleśnictwa Myślenice tam powstałych szkód stwierdzono, że poważnie uszkodzona została prawie połowa rosnących tam sosen. Większość z nich niestety nie rokuje szansy na przeżycie i wymaga pilnego usunięcia. Usuwanie drzew uszkodzonych musi nastąpić przed okresem rozwoju korników, dla których stanowią one miejsce do niekontrolowanego rozmnażania się, co skutkować będzie ich inwazją na inne drzewa i w efekcie spowodować może rozpad drzewostanów.

Aktualnie trwające prace wymagają ograniczeń w poruszaniu się po lasach. Strefy, w których prowadzone są prace, oznakowane są tablicami ostrzegawczymi mówiącymi o obowiązującym zakazie wstępu w rejon prac z podaniem jego przyczyny oraz czasu jego obowiązywania. W przypadkach szczególnych — zwłaszcza na szlakach turystycznych — mogą być też stosowane taśmy ostrzegawcze.


W trosce o  bezpieczeństwo prosimy wszystkie osoby przebywające w lesie do zwracania uwagi na występujące uszkodzenia w koronach drzew a osoby udające się w rejon prowadzonych prac związanych z uprzątaniem śniegołomów o bezwzględne stosowanie się do obowiązujących tam zakazów wstępu oraz do poleceń wydawanych przez pracowników koordynujących prace.