Lista aktualności Lista aktualności

Wilki w Kornatce

Nadleśnictwo Myślenice informuje o potwierdzonych przypadkach ataku wilków na zwierzęta domowe. Do ataków dochodziło w ostatnich dniach w godzinach nocnych w rejonie miejscowości Kornatka i Czasław. Ich ofiarami padały psy – nierzadko znajdujące się na uwięzi w obrębie nieogrodzonych posesji. Na podstawie tropów widocznych na śniegu oraz relacji naocznych świadków wynika, że w lasach Kornatki i Czasławia przebywa kilka dorosłych wilków, które przywędrowały najprawdopodobniej z górzystych okolic Pasma Lubomira i Łysiny, gdzie widywane są regularnie od kilku lat.

Ogólny wzrost liczebności wilków w Polsce, ich skłonność do migracji  oraz obfitość zwierzyny w okolicznych lasach sprawiły, że wilcza wataha wybrała to miejsce na wydanie na świat i wychowanie młodych wilczków, dla których obecnie poszukuje pożywienia.

Rejon ,,działania"  wilczej watahy jest rozległy, dorosły wilk jest w  stanie w poszukiwaniu pokarmu przebyć w ciągu nocy odległość kilkudziesięciu kilometrów. Pokarm wilka stanowią głównie zwierzęta leśne – dziki, sarny i jelenie, jednak przy nadarzającej się okazji nie gardzą zwierzętami domowymi takimi jak owce, kozy a nawet krowy. Menu wilków urozmaicają także psy, zwłaszcza te wałęsające się i te pozostające bez opieki. Dotychczas – nie licząc sporadycznych przypadków zabicia przez wilki owiec – łupem watahy padała głównie zwierzyna leśna, o czym świadczyły jej szczątki znajdowane przez leśników i myśliwych w terenach leśnych. Presja wilków oraz przedłużająca się zima sprawiły, że zwierzyna leśna  coraz częściej  widywana jest na terenach polnych, gdzie szuka pożywienia pod śnieżną pokrywą. W ślad za zwierzyną leśną w pobliże ludzkich osiedli przemieszczają  się też wilki. Udomowiony pies jest dla wilka bardzo łatwym łupem, gdyż jest z reguły mniejszy, słabszy i ma obniżony instynkt samozachowawczy, nakazujący mu lęk przed wilkiem i ucieczkę z miejsca zagrożenia. Stąd też i ostatnie przypadki ich zabicia.

Na szczęście wilki nie stanowią realnego zagrożenia dla ludzi, których się boją i z którymi unikają wszelkiego kontaktu.

Aby uniknąć uśmiercenia  domowych pupili przez wilki należy zapewnić psom właściwą opiekę a zwłaszcza uniemożliwić im bieganie po okolicy w godzinach nocnych. Korzyści z tego odniosą także dziko żyjące zwierzęta (zwłaszcza sarny), których przypadki gonienia dla przyjemności a następnie zagryzania przez psy są bardzo częste w okresie przedwiośnia. Sprzyja temu zlodowaciały śnieg, który utrudnia poruszanie się po nim sarnom, w przeciwieństwie do psów, które po warstwie takiego śniegu poruszają się bez przeszkód.

 

Mariusz Bartosiewicz
Zastępca Nadleśniczego